środa, 30 września 2015

Ściegowe Środy - Ścieg nr 2



Cześć:) 

Dziś zaprezentuje Wam kolejny ścieg, który w ostatnim czasie u mnie dominuje. Bardzo prosty, bo tworzą go same słupki, a za razem tworzy bardzo fajny zyg-zag. :) Aktualnie robię nim sweterek, który niebawem Wam zaprezentuję :) 




ŚCIEG nr 2




Prawa strona



Lewa strona





Schemat





OPIS



Rząd 1: Łańcuszek z potrzebnej nam liczby oczek. Liczba ta musi być podzielna przez 2.


2 rząd: Wbijamy się w 4 oczko łańcuszka od tyłu, w tym samym miejscu robimy słupek. Omijamy jedno oczko łańcuszka, w jednym oczku wbijamy dwa słupki, omijamy jedno oczko, znów dwa słupki i tak do końca.


3 rząd: Wbijamy się między dwa słupki poprzedniego rządu za wszystkie 3 nitki i tworzymy 2 słupki, następnie to samo robimy między naszą kolejną utworzoną V ze słupków, kontynuujemy do końca rzędu.


4 rząd i każdy kolejny: Powtarzamy czynność z rzędu 3. Pamiętamy, by na początku rzędu nie robić 3 oczek łańcuszka jako jeden słupek, a od razu robić słupek. 





Większy zyg-zag możemy uzyskać robiąc zamiast słupków - podwójne czy potrójne słupki. :)




środa, 23 września 2015

Ściegowe Środy - Ścieg nr 1




WITAJCIE! 


Już dziś rusza stała akcja na moim blogu pt. "Ściegowe Środy", czyli co środę zaprezentuje Wam nowy ścieg i jak go wykonać. Będą to krótkie posty składające się z opisu ściegu, schematu i realnego zdjęcia jak dany ścieg wygląda. :) 





ŚCIEG nr 1




 Prawa strona



 Lewa strona



Schemat



OPIS


Na zewnętrznej stronie powstaje wypukła kratka. Wygląda to rewelacyjnie. :)



1 rząd: Łańcuszek składający się z potrzebnej liczby oczek. Należy Pamiętać by była to liczba podzielna przez 3 + 3 oczka jako pierwszy słupek. 
Przykład: 24 oczka + 3 oczka = 27 oczek;
12 + 3 oczka =15  

2 rząd: Przez całość robimy słupki.

3 rząd: 3 oczka łańcuszka, słupek reliefowy od tyłu, słupek, 2 słupki reliefowe od tyłu, słupek, 2 słupki reliefowe od tyłu, słupek i tak do końca.

4 rząd: 3 oczka łańcuszka, 2 słupki, słupek reliefowy od tyłu, 2 słupki, słupek reliefowy od tyłu, i tak do końca.

5 rząd i każdy kolejny nieparzysty: Tak jak 3 rząd.

6 rząd i każdy kolejny parzysty: Tak jak 4 rząd.




Ścieg ten można dowolnie modyfikować tworząc większe kwadraty czy prostokąty :)



wtorek, 22 września 2015

Jesienny komplecik krok po kroku. Czapka + komin :)





Dziś pokażę Wam jak krok po kroku wykonać śliczny komplecik dziewczęcy. Ostatnio powstał z myślą o mojej Amelce, która nie lubi czapek zwłaszcza tych ciepłych. W tej chodzi i nie narzeka ;) Do czapeczki zrobiłam też komin, by w szyję też było jej ciepło :)











CZAPKA



Włóczka: Gazzal Baby Cotton 60% bawełna 40% poliacryl
Zużycie: 1 motek łącznie z kominem
Szydełko: 3,5mm do czapki, 4mm do komina
Rozmiar: Czapka 42-44cm, komin obwód 90cm 



Schemat czapki








1 rząd: Magic Ring z 16 słupków. Jak je zrobić znajdziecie tutaj.

2 rząd: 4 oczka łańcuszka, 1sł wbity w słupek poprzedniego rzędu, 1 oł, 1sł wbity w kolejny słupek poprzedniego rzędu kontynuujemy tak do końca kończąc na 1 oł. Oczko ścisłe.

3 rząd: 3 oczka łańcuszka, 1 sł wbity w ten sam słupek poprzedniego rzędu z którego wychodzą oczka łańcuszka, 1 oł, dwa słupki wbite w kolejny słupek poprzedniego rzędu, 1oł, powtarzamy tak do końca, 1 oł, oczko ścisłe.

4 rząd: 3 oczka łańcuszka, 1 sł wbity w ten sam słupek poprzedniego rzędu z którego wychodzą oczka łańcuszka, 1 sł wbity w kolejny słupek poprzedniego rzędu, 1 oł, 2sł wbite w kolejny sł poprzedniego rzędu, 1sł, 1oł, (...), oł, oczko ścisłe.

5 - 18 rząd: 3 oczka łańcuszka, 1 sł wbity w ten sam słupek poprzedniego rzędu z którego wychodzą oczka łańcuszka, 1 sł wbity w kolejny słupek poprzedniego rzędu, 1 sł, 2 oł, 2sł wbite w kolejny sł poprzedniego rzędu, 1sł, 1sł 2oł, (...), 2oł, oczko ścisłe.


ŚCIĄGACZ CZAPKI

19 rząd: obrabiamy czapkę półsłupkami, pamiętając, by zaczynać każdy "pasek" od 2 półsłupków wbitych w jeden słupek poprzedniego rzędu, w przerwie między jednym, a drugim paskiem robimy dwa półsłupki, czyli 2psł,1psł,1psł,1psł, 1psł,1psł, 2psł,1psł,1psł,1psł, 1psł,1psł itd. 

20 - 23 rząd: 2 oczka łańcuszka, naprzemiennie jeden słupek reliefowy od przodu jeden od tyłu. Dokładny opis wykonania ściągacza znajdziecie tu jest to ścieg ściągaczowy nr 1.



NASTĘPNIE MOCUJEMY KWIATKA LUB INNA OZDOBĘ WEDLA UZNANIA. WZÓR NA KWIATKA ZNAJDUJĄCEGO SIĘ PRZY MOJEJ CZAPCE JEST TU.






KOMIN




Schemat wykonanego komina. W przerwie należy dodać tyle oczek łańcuszka w zależności od tego jaki obwód komina chcemy otrzymać pamiętając by była to liczba podzielna przez 10. 




1 rząd: 180 oczek łańcuszka, zamykamy oczkiem ścisłym w koło.

2 rząd: 2 oczka łańcuszka jako pierwszy słupek, 7 sł, 2oł, 8sł, 2oł, 8sł, 2oł i tak do końca.

3 - 9 rząd: 2 oł, 1sł wbity w ten sam słupek poprzedniego rzędu co wychodzą nam oczka łańcuszka, 6 sł każdy w kolejnym słupku poprzedniego rzędu, 2 oł, 2sł wbite w pierwszy słupek kolejnego "paska", 6sł, 2oł, kontynuujemy do końca.



Oczywiście według uznania można zrobić wyższy komin ;) 






A TAK W KOMPLECIKU PREZENTUJE SIĘ MAŁA DAMA :)












KONIECZNIE ZOSTAWCIE PO SOBIE ŚLAD :) 
ZACHĘCAM TĘŻ DO OBSERWOWANIA BLOGA, BO JUŻ JUTRO RUSZA NOWY CYKL POŚWIĘCONY ŚCIEGOM SZYDEŁKOWYM ;]









Kwiatek z trzech części - tutorial






Witajcie!


W dzisiejszym tutorialu nauczę Was jak zrobić kwiatek z trzech części :)













KWIATEK nr 1







OPIS


1 rząd: Zaczynamy od magic ring'u na którym robimy oczko łańcuszka, 5 słupków, oczko ścisłe, 5 słupków, oczko ścisłe, 5 słupków, oczko ścisłe, 5 słupków, oczko ścisłe, 5 słupków, oczko ścisłe, 5 słupków, oczko ścisłe zamykające nasz magic ring. Zaciskamy nitkę by w środku zostało malutkie kółeczko lub nie zostało w zależności jaką włóczką robiliście. ;)









KWIATEK nr 2








OPIS


1 rząd: 12 półsłupków, oczko ścisłe

2 rząd: 6 oczek łańcuszka, w co drugi półsłupek poprzedniego rzędu będziemy robić słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka, oczko ścisłe.

3 rząd: Za każdym łańcuszkiem robimy 5 słupków, oczko ścisłe tam gdzie słupek poprzedniego rzędu, 5 sł, 1oś, 5 sł, 1oś, 5 sł, 1oś, 5 sł, 1oś, 5 sł, oczko ścisłe zamykające.








KWIATEK nr  3







OPIS



1 rząd: 14 półsłupków, oczko ścisłe.

2 rząd: 6 oczek łańcuszka, w co drugi półsłupek poprzedniego rzędu będziemy robić słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka, oczko ścisłe.

3 rząd: 6 oczek łańcuszka, oczko ścisłe w słupku poprzedniego rzędu, powtarzamy tak do końca, oczko ścisłe.

4 rząd: Za każdym łańcuszkiem robimy 5 słupków, oczko ścisłe tam gdzie słupek poprzedniego rzędu, powtarzamy do końca, oczko ścisłe zamykające.






Kiedy mamy już 3 gotowe kwiatki nakładamy je na siebie w kolejności 3,2,1  i zszywamy. :)




Do zobaczenia! :) 




poniedziałek, 21 września 2015

Jak wykonać ściągacz na szydełku?

Jak wykonać ściągacz na szydełku? Kiedy zaczynałam swoją przygodę z szydełkiem nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje ;) potem sąsiadka poprosiła mnie bym zrobiła jej ściągacz do kurtki synka, bo rękawy były bardzo szerokie... No i się zaczęło szukanie jak taki ściągacz wykonać. Znalazłam. Jest bardzo dużo informacji na ten temat i u mnie znajdziecie je również z racji tego, że publikuje wszystko to co potrzebne jest do wykonywanych przeze mnie prac :)



Do wykonania ściągacza niezbędna jest wiedza jak wykonać słupki reliefowe (patentowe) o których pisałam TUTAJ. Jeśli to już potraficie to zrobienie ściągacza to łatwizna ;) 


W poście zaprezentuje Wam trzy wzory ściągaczy, są to kombinacje słupków reliefowych od przodu i od tyłu. Można dowolnie tworzyć takie kombinacje, mi najbardziej podobają się te zaprezentowane niżej :)




ŚCIEG ŚCIĄGACZOWY NR 1


Prawa strona




Lewa strona



Jak widzicie są identyczne :)



Schemat ściągacza nr 1



Opis

1 rząd: Robimy tyle oczek łańcuszka ile potrzebujemy.
2 rząd: Na powstałym łańcuszku robimy słupki.
3 rząd: 3 oczka łańcuszka w górę jako pierwszy słupek, następnie na przemian jeden słupek reliefowy od przodu, jeden od tyłu i tak do końca.
4 rząd: Powtarzamy tak jak rząd 3. 

Kontynuujemy tyle razy by otrzymać pożądaną przez  wysokość ściągacza.





ŚCIEG ŚCIĄGACZOWY NR 2



Prawa strona




Lewa strona



Znów nie ma różnicy między prawą, a lewą stroną. :)





Schemat ściągacza nr 2



Opis

1 rząd: Robimy tyle oczek łańcuszka ile potrzebujemy.
2 rząd: Na powstałym łańcuszku robimy słupki.
3 rząd: 3 oczka łańcuszka w górę jako pierwszy słupek, następnie jeden słupek reliefowy od tyłu, potem na przemian po dwa słupki reliefowe od przodu i dwa od tyłu i tak do końca.
4 rząd: Powtarzamy tak jak rząd 3. 

Kontynuujemy tyle razy by otrzymać pożądaną przez  wysokość ściągacza.





ŚCIEG ŚCIĄGACZOWY NR 3



Prawa strona




Lewa strona



W przypadku tego ściągacza już widać wyraźną różnicę między prawą, a lewą stroną.





Schemat ściągacza nr 3


Opis

1 rząd: Robimy tyle oczek łańcuszka ile potrzebujemy.
2 rząd: Na powstałym łańcuszku robimy słupki.
3 rząd: 3 oczka łańcuszka w górę jako pierwszy słupek, następnie jeden słupek reliefowy od tyłu, potem na przemian dwa słupki reliefowe od przodu i jeden od tyłu i tak do końca.
4 rząd: Powtarzamy tak jak rząd 3. 

Kontynuujemy tyle razy by otrzymać pożądaną przez  wysokość ściągacza.








W przypadku, gdy chcecie dodać ściągacz do gotowej już robótki np. czapki czy rękawa to ja zawsze obrabiam półsłupkami i potem od razu słupkami reliefowymi tak jak w 3 rządzie w opisach. 







Ściągacz można zrobić też z półsłupków reliefowych, półsłupków reliefowych nawijanych, słupków i w teorii z każdych kolejnych słupków jednak w zależności od grubości włóczki mogą tworzyć się dziury między słupkami. 



Słupek reliefowy (patentowy) na szydełku

W dzisiejszym poście poście pokażę Wam jak wykonać słupek reliefowy inaczej zwany słupkiem patentowym od przodu i od tyłu na szydełku.






SŁUPEK RELIEFOWY OD PRZODU







1. Robimy rząd słupków.



2. Nawijamy nitkę na szydełko i wbijamy się od przedniej strony robótki za nóżkę słupka poprzedniego rzędu.



3. Wracamy szydełkiem na przednią stronę robótki. Łapiemy nitkę i przeciągamy tak jak byśmy robili normalny słupek.




4. Tak wygląda przednia strona robótki. W przypadku słupków reliefowych przerabianych od przodu nie widzimy łączenia między rzędami.




5. Lewa strona robótki. Tworzy nam się wypukła część przypominająca łańcuszek.











SŁUPEK RELIEFOWY OD TYŁU








1. Standardowo zaczynamy od oczek łańcuszka jako pierwszy słupek.





2. Łapiemy nitkę wbijamy się szydełkiem od tyłu tak jak na zdjęciu.





3. Ponownie wracamy szydełkiem na wewnętrzną stronę. Nogę słupka mamy za szydełkiem.




4. Łapiemy nitkę i robimy słupek.





5. Tak wygląda strona zewnętrzna. Identycznie jak tylna strona w przypadku słupków reliefowych od przodu.





6. Tak zaś strona wewnętrzna. :)





Wiedząc już jak robi się słupki patentowe będziemy potrafili zrobić każdą inną figurę patentową: półsłupek, półsłupek nawijany, podwójny słupek, potrójny itd. ;)